Czy Lekarz Chirurg Może Pomóc z Egzemą

Najprościej mówiąc jest to stan zapalny powierzchniowej warstwy skóry, który objawia się rumieniem, grudkami zapalnymi, czy pęcherzykami. Zazwyczaj zmiany pojawiają się na łokciach, kolanach, kostkach, nadgarstkach, czy twarzy.

Egzema występuje w wielu rodzajach: alergicznym, kontaktowym, drażniącym, łojotokowym, pieniążkowatym, zastojowym, potówkowym, a także w postaci neruodermitu.

Przyczyną wywoływania tej choroby są alergeny kontaktowe lub alergeny wewnątrzustrojowe. Są to też dziedziczne skłonności układu odpornościowego do alergii, szczególnie na metale i substancje chemiczne takie jak: chrom, nikiel, kobalt, rtęć, czy złoto. Jeśli egzema ma podłoże alergiczne, kieruje się chorego na specjalistyczne badania, dzięki którym można dowiedzieć się, który alergen wywołuje chorobę. Następnie poprzez dobór odpowiednich leków oraz unikanie tego alergenu jesteśmy w stanie złagodzić, a nawet uśpić reakcję alergiczną. Często chorzy korzystają również z możliwości odczulania.
Czego powinny unikać osoby z egzemą?

Należy pamiętać, że chorujący na egzemę powinni unikać szorstkich rzeczy, zmian temperatur, a także kontaktu ze zwierzętami. Szczególną pielęgnacją musimy objąć naszą skórę – przede wszystkim nie powinna się ona zbytnio wychładzać, ani przegrzewać, ubrania powinny być uszyte z naturalnych tkanin i nie przylegać do ciała.
Woda a egzema

Egzema nie lubi też zbyt długiego kontaktu skóry z wodą, więc ograniczmy się do szybkich pryszniców i kąpieli, a następnie dokładnie osuszmy skórę i nawilżmy odpowiednim preparatem. Skóra zdrowego człowieka posiada płaszcz lipidowy, który chroni ją przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Chorzy na egzemę posiadają uszkodzony ten płaszcz, dlatego niezbędne jest stosowanie odpowiednich preparatów nawilżających i natłuszczających, aby zapewnić skórze naturalną barierę ochronną. Na rynku znajdziemy mnóstwo kosmetyków, które dedykowane są dla osób cierpiących na egzemę: środki do mycia, balsamy, kremy, czy emulsje do kąpieli.

Co ciekawe, chorujący na egzemę powinni również odpowiednio się odżywiać, ponieważ dieta może mieć duży wpływ na tę chorobę. W naszych posiłkach powinno pojawiać się dużo kwasu gamma-linolenowego, który znajdziemy między innymi w oleju z wiesiołka oraz ogórecznika lekarskiego. Wskazane jest także przyjmowanie probiotyków.

Egzema ma to do siebie, że może pojawić się w każdym wieku i może trwać wiele lat, dlatego tak ważne jest, aby szybko reagować i być pod kontrolą swojego lekarza dermatologa. W ten sposób możemy zapewnić sobie spokojne życie bez nieprzyjemności.